Konwalia – symbol szczęścia, czystości, skromności i młodości.

Już za kilka dni będzie kwitła w ogrodzie konwalia majowa.  Konwalia to gatunek byliny kłączowej, która rośnie przede wszystkim w lasach, na łąkach i ogrodach. Jest niewymagającą roślina, którą łatwo rozsadzić najlepiej wykonać to poprzez kłącza – około połowy sierpnia (po przekwitnięciu) wykopać kępkę konwalii, delikatnie je rozdzielić i wsadzić do ziemi, najlepiej w półcieniu.

Gdy konwalia zakwita bardzo pięknie pachnie, stosowana jest w przemyśle perfumeryjnym. Olejek eteryczny dodaje się do perfum i kosmetyków.

Konwalia nie jest już pod ochroną, można ją zrywać, nadaje się do zrobienia bukiecików na każdą okazję.  Znane wszystkim piękne kobiety: Grace Kelly, Jacqueline Kennedy, Księżna Kate wybrały bukiety z konwalii. W okresie majowym można łatwo zrobić bukiecik komunijny lub wplątać konwalie we włosy.

Konwalia jest też rośliną leczniczą, to wartościowy lek nasercowy. Surowiec leczniczy stanowi kwiatostan z liśćmi.

Wszystkie części rośliny są silnie trujące, szczególnie narażone są małe dzieci, które mogą zjeść czerwone owoce konwalii.

Konwalie są uwielbiane niemal przez wszystkie kobiety i wiele z nich marzy, aby otrzymywać je w prezencie cały rok, niestety są one dostępne tylko w maju i czerwcu.

 

simplelife