Alpaki – nie tylko wełna…

Alpaki to ssaki z rodziny wielbłądowatych. Są hodowane na zboczach Andów w Ekwadorze, Boliwii, Peru i Chile na wysokościach od 4000-4700 m.n.p.m. Z natury są bardzo inteligentnymi zwierzętami, szybko się oswajają i reagują na imię.

Występują dwie rasy alpak Huacaya i Suri.

Huacaya stanowią 95 % alpak w Polsce, które są najbardziej znane ze swojej puszystości w świecie zwierząt. Około 5% alpak stanowi podgatunek nazwany Suri. Są to rzadkie i ekskluzywne zwierzęta w hodowli. Suri mają wiszące zakręcone kosmyki jak owce gatunku Wensleydale, które poruszają się jak zasłony dmuchane na wietrze kiedy biegną po wybiegu. Suri wytwarzają najcenniejsze runo, które jest bardzo gładkie, jedwabiste, lśniące i chłodne w dotyku.

W przeciwieństwie do owiec runo alpaka nie zawiera lanoliny. Również w porównaniu do wełny owczej, wełna alpaki jest 8-krotnie cieplejsza. Z około 50% uzyskanego runa produkuje się najwyższej jakości włókna: koce, poduszki, swetry, rękawiczki, szale, maskotki, czapki..

Włókno alpak jest miękkie, delikatne i lśniące
– jest ciepłe i lekkie do noszenia,
– jest jednym z najsilniejszych naturalnych włókien drugi co do jedwabiu,
– włókno alpaka jest luksusowym produktem hodowli.

Alpaki  są wykorzystywane w alpakoterapii. To dziedzina zooterapii wspomagająca rehabilitację ruchową oraz umysłową osób niepełnosprawnych poprzez działania terapeutyczne oparte na kontakcie z alpakami.

Działania te służą poprawie samopoczucia człowieka w różnych sferach: emocjonalnej, fizycznej, poznawczej i społecznej.

Poprzez zabawy, przytulanie, głaskanie, dzieci rozluźniają się, otwierają, są radosne i uśmiechnięte.

Dzięki zajęciom ze zwierzętami dzieci są odważniejsze, oswajają się z tym co miękkie, twarde, mokre czy suche, uczą się panowania nad ciałem.

Bardzo istotnym elementem jest również ruch, tego typu zajęcia poprawiają motorykę.

Pogodne alpaki poprawiają także samopoczucie, zarówno dzieciom jak i opiekunom.

Żegnamy alpaki, będziemy je odwiedzać i przynosić więcej pysznej marchewki.

simplelife